Príčiny a príznaky psoriázy

vyšetrenie psoriázy lekárom

Psoriáza- ochorenie, ktoré sa prejavuje výskytom vyrážky vo forme ružových plakov so striebornými šupinami, často sprevádzané svrbením. To je však len vrchol ľadovca. V srdci choroby nie sú úplne pochopené procesy.

Psoriáza je záhadný nepriateľ

Pri psoriáze sa kožné bunky začnú deliť 6 až 10-krát rýchlejšie, ako by mali. To vedie k chronickému zápalu kože a olupovaniu.

Vedci skúmali psoriázu už mnoho desaťročí, no neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku „Prečo sa psoriáza objavuje? "moderná veda stále nie. Toto ochorenie nie je nákazlivé, ale môže byť dedičné. Exacerbácie môžu vyvolať rôzne vonkajšie a vnútorné faktory: stres, kožné poranenia, užívanie určitých liekov (zvyčajne antibiotík), zneužívanie alkoholu, infekčné choroby (spôsobené streptokokmi, vírusmi) atď.

Prejavy psoriázy sú rôznorodé: povrch lézie môže byť suchý alebo mokvavý, postihnuté môžu byť rôzne časti tela. Niektorí pacienti majú kolená a lakte, iní majú dlane a chodidlá a ďalší majú veľké záhyby kože alebo slizníc alebo nechtových platničiek. Niekedy psoriáza postihuje veľmi veľkú oblasť tela, niekedy je lokalizovaná len v obmedzených oblastiach a nikdy sa ďalej nerozšíri.

Bez preháňania môžeme povedať, že psoriáza je jedno z najzáhadnejších ochorení. Vedci už prišli na to, čo presne sa deje v tele pacienta so psoriázou a ako zmierniť jeho stav, no zostáva nejasné, čo tieto patologické zmeny spôsobuje a ako sa im dá predchádzať.

Winston Churchill celý život bojoval so psoriázou a sľúbil postaviť zlatý pomník lekárovi, ktorý vyrieši hádanku tejto choroby a nájde účinnú liečbu. Bohužiaľ, ocenenie nikdy nenašlo svojho majiteľa.

Prečo sa psoriáza objavuje?

Veda nepozná presné dôvody, avšak v priebehu rokov štúdia problému sa vytvorilo niekoľko hypotéz:

 • autoimunitná teória. Je to všetko o zvýšenej koncentrácii T-lymfocytov, čo vedie k neustálemu zápalu postihnutej oblasti kože. Telo akoby začalo vnímať vlastnú kožu ako agresora.
 • Dedičná teória, ktorá vysvetľuje psoriázu ako defekt v DNA.
 • Endokrinná teória, podľa ktorej sa psoriáza vyskytuje v dôsledku porúch vo fungovaní endokrinného systému, najmä hypofýzy a štítnej žľazy.
 • teória výmeny. Vedci zistili, že pacienti so psoriázou majú problémy s metabolizmom lipidov a dusíka, ako aj so zvýšeným obsahom toxínov v tele.

Všetky tieto teórie majú právo na existenciu, no zatiaľ žiadna z nich nebola úplne dokázaná. Preto je moderná liečba psoriázy zameraná na zníženie závažnosti symptómov, zníženie recidívy ochorenia a celkové zlepšenie organizmu.

Príznaky podobné príznakom psoriázy boli podrobne opísané v starorímskych lekárskych pojednaniach. V tých časoch sa však psoriáza často zamieňala s inými kožnými chorobami úplne iného pôvodu. Prvýkrát bola psoriáza uznaná ako samostatná choroba až v roku 1799 a ako neinfekčná patológia - až na konci 19. storočia.

Koho sa to týka?

Psoriáza nerozlišuje pohlavie – rovnako často sú ňou choré ženy aj muži. Psoriáza sa zvyčajne objavuje v mladom veku - vrchol sa vyskytuje v 15-25 rokoch. Ak ste však v mladosti nemali psoriázu, neznamená to, že nebezpečenstvo pominulo – niekedy sa prvý prejav psoriázy objaví vo veku okolo 50 – 60 rokov. Dobrou správou je, že ľudia, u ktorých sa psoriáza objaví neskôr v živote, majú menej závažnú psoriázu. Podľa WHO, ak jeden z rodičov trpí psoriázou, riziko vzniku ochorenia u dieťaťa je približne 14%, a ak obaja - 41%. Psoriázou však trpia aj deti rodičov, ktorí sa s touto nepríjemnosťou nikdy nestretli. Podľa štatistík psoriáza najčastejšie postihuje ľudí s tenkou, svetlou, suchou pokožkou.

Prvé príznaky choroby

Psoriáza začína nepostrehnuteľne: v prvom štádiu vývoja ochorenie postihuje malé oblasti kože, zvyčajne na záhyboch končatín, na pokožke hlavy a pozdĺž línie vlasov. Niekedy sa prvé prejavy psoriázy vyskytujú v mieste neustáleho mechanického dráždenia kože, inými slovami tam, kde oblečenie tlačí a odiera. Najprv človek pociťuje svrbenie a pocit pnutia kože, potom sa objavia malé vyvýšené ostrovčeky začervenanej, šupinatej kože. Na týchto miestach sa objavujú sivé šupinky odumretej kože, podobné voskovým úlomkom, ktoré sa ľahko oddeľujú. Niekedy sa takéto plaky namočia, na ich povrchu sa tvoria lamelárne šupiny - kôry žltkastej farby. Keď sa odstránia, odkryje sa plačúci, krvácajúci povrch. Postupne plaky rastú a navzájom sa spájajú, čím postihujú čoraz väčšie plochy kože.

Príznaky psoriázy rôznych typov

Existuje niekoľko typov psoriázy:

 • seboroická psoriáza. Najčastejšie sa vyskytuje na pokožke hlavy. Prejavuje sa svrbením a olupovaním, šíri sa do oblasti za ušami a na pokožku pozdĺž línie vlasov.
 • exsudatívna psoriáza. Pri tomto type psoriázy sa postihnuté oblasti pokožky nielen odlupujú, ale aj zmáčajú a na povrchu papuly sa objavujú žltkasté kôry (uzlíky z vyrážky).
 • Intertriginózna psoriáza. Typickejšie pre deti. Pri tomto type psoriázy sú plaky jasne červené s malým alebo žiadnym odlupovaním. Niekedy sú plaky mokré. Rodičia si tento typ psoriázy často mýlia s plienkovou vyrážkou.
 • plantárna psoriáza. Vyskytuje sa na chodidlách a dlaniach. Prejavuje sa zhrubnutím kože, suchosťou, prasklinami.
 • Chronická psoriáza sa prejavuje veľkými plakmi, ktoré nezmiznú veľmi dlho, niekedy sa na nich objavia novotvary - bradavice a papilómy.
 • Rupioidná psoriáza je forma chronickej psoriázy. Na plakoch sa objavujú kôry a postupne sa plak zvyšuje a nadobúda tvar kužeľa.
 • Guttátna psoriáza je charakterizovaná hojnou vyrážkou pozostávajúcou z mnohých malých papuliek.
 • Psoriáza nechtových platničiek (psoriatická onychia) spôsobuje deformáciu nechtov, výskyt žltohnedých škvŕn pod nimi. Bežný typ psoriázy, ktorý sa vyskytuje u 25 % pacientov s týmto ochorením.
 • Slizničná psoriáza postihuje ústnu dutinu a spôsobuje výskyt papuliek na slizniciach.

Frekvencia psoriatických prejavov

Priebeh psoriázy je cyklický. V progresívnom štádiu sa objavujú svrbiace plaky alebo malá vyrážka, ktoré sa postupne spájajú do jedného miesta. Po 1-4 týždňoch sa šírenie plakov zastaví, sú pokryté striebristými šupinami. Toto je takzvané stacionárne štádium. Nasleduje regresívne štádium, kedy plaky postupne miznú. Nenechajte sa však oklamať - to vôbec neznamená, že prišlo zotavenie. Ak sa psoriáza nelieči, všetko sa bude opakovať od začiatku a po chvíli sa štádiá začnú neustále meniť a exacerbácie sa stanú takmer mesačnými.

Psoriáza sa môže a mala by sa liečiť. Ak sa opatrenia neprijmú včas, psoriáza rýchlo prejde do chronického štádia a bude mimoriadne ťažké sa jej zbaviť. Na liečbu psoriázy sa dnes používajú lekárske metódy, fyzioterapia, ako aj lokálne prostriedky na vonkajšie použitie - masti a krémy na psoriázu, ktorých účinnosť je pomerne vysoká.

Je však potrebné poznamenať, že predtým, ako začnete používať akýkoľvek liek na psoriázu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Minimálne preto, že nešpecialista nedokáže sám stanoviť diagnózu.