Psoriáza: príčiny, symptómy a liečba šupinatých lišajníkov

Psoriáza (skvamózny lišajník) je chronické neinfekčné kožné ochorenie. Postihuje mužov aj ženy. Podľa štatistík 4–5% svetovej populácie trpí patológiou.

Psoriáza môže začať v každom veku, ale častejšie sa diagnostikuje medzi 18 a 25 rokmi. V tomto prípade sa prvé príznaky lišajníkovej pokožky objavia oveľa skôr. Choroba výrazne znižuje kvalitu života pacienta, spôsobuje veľa nepríjemností a spôsobuje depresie.

Príčiny

V našej dobe ešte neboli stanovené príčiny psoriázy. Lekári zvažujú dve hlavné možnosti vedúce k rozvoju kožného ochorenia:

 • autoimunitné poruchy v tele. V tomto prípade sa lymfocyty zodpovedné za imunitnú odpoveď vymknú spod kontroly, stanú sa agresívnymi a útočia na vlastné tkanivá;
 • zlyhanie normálneho procesu množenia kožných buniek (keratinocytov). Výsledkom patologických zmien je opäť útok lymfocytov, ktoré chránia telo pred infekciami.

Nasledujúce faktory môžu vyvolať nadmerný rast buniek a imunitnú nerovnováhu:

 • genetická dedičnosť;
 • alergické kožné vyrážky;
 • zriedená, suchá, citlivá dermis;
 • neustály kontakt s chemickými dráždivými látkami;
 • nedávno prenesené hubové a stafylokokové choroby;
 • nadmerné nadšenie pre hygienické postupy;
 • Užívanie antidepresív, antimalarických liekov alebo beta blokátorov
 • pravidelné poškodenie pokožky na jednom mieste.

V prítomnosti predispozície sa psoriáza u dospelých môže vyskytnúť pod vplyvom momentálneho stresu alebo predĺženého emočného a fyzického stresu.

Nedávny vedecký výskum odhalil nové príčiny nástupu choroby:

 • u nosičov črevných parazitov sa často vyskytuje skvamózny lišajník. Bol zistený priamy vzťah medzi inváziou červov a výskytom kožných lézií;
 • príčinou kožnej psoriázy je často nedostatok kremíka v tele. Vzor bol potvrdený spektrálnou analýzou krvi pacientov.

Oba body sú navzájom úzko prepojené, pretože červy aktívne absorbujú takmer všetok kremík vstupujúci do tela.

Názory

V lekárskej praxi je obvyklé rozlišovať tri stupne závažnosti psoriázy. Pri miernom priebehu šupinatých lišajníkov sú postihnuté menej ako 3% pokožky. Stredný stupeň psoriázy je charakterizovaný vysokou prevalenciou psoriatických plakov - v tomto prípade zaberajú 4-10% dermis. V závažnom priebehu ochorenia sú kĺby zapojené do patologického procesu a je postihnutých viac ako 10% pokožky.

Okrem toho môže byť psoriáza pustulárna a nepustulová. Čo to znamená? Pre pustulárne (exsudatívne) kožné lézie sú charakteristické pľuzgiere s hnisavým obsahom. Tento typ ochorenia zahŕňa nasledujúce typy psoriázy:

 • generalizovaná a lokalizovaná psoriáza druhu Zumbusch;
 • palmar-plantárna alebo Barbera psoriáza;
 • anulárna psoriáza;
 • akrodermatitída Allopo.

Nepustulové (bežné) typy psoriázy:

 • lézia plaku;
 • erytrodermický typ (vyskytuje sa ako komplikácia jednoduchej psoriázy).

Kožný lichen vulgaris sa vyskytuje v 90% prípadov. Nie je ťažké ho určiť - je to vulgárna forma so stabilným priebehom a príznakmi charakteristickými pre psoriázu. S prechodom do erytrodermického štádia je vývoj ochorenia komplikovaný.

Okrem uvažovaných existuje aj psoriáza, ktorá sa vyvinula na pozadí užívania liekov, psoriáza podobná seborrheu, lišajníky kožných záhybov a flexorových povrchov, Napkinova psoriáza.

Príznaky

psoriáza na hlave

Šupinatý lišajník je systémová lézia celého tela. Ovplyvňuje nielen pokožku, nechty a vlasy, ale aj kĺby, imunitný a endokrinný systém. Pacient sa sťažuje na neustálu letargiu, depresiu, podráždenosť.

Známky psoriázy sú zvlnené, s obdobiami remisie a exacerbácií. Závažnosť lézie sa neustále mení a u toho istého pacienta sa môže pohybovať od mierneho začervenania až po svrbivú plaku pokrývajúcu celé telo.

Ako rozlíšiť psoriázu od iných kožných ochorení? K tomuto ochoreniu existujú klasické symptómy:

 • červené škvrny (psoriatické plaky), vystúpené nad povrch kože o 1–2 mm a pokryté suchými šupinami pripomínajúcimi parafín. Môžu byť lokalizované kdekoľvek;
 • silné svrbenie, najmä počas exacerbácie psoriázy;
 • exfoliačné nechty zaostávajúce za posteľou;
 • krvácanie (krvná rosa) v mieste odlúčenia plaku;
 • bolestivosť pokožky, praskliny a suchosť.

Ak sa k pásovému oparu pridajú príznaky artritídy, pozoruje sa bolesť a opuch kĺbov.

Existujú tri štádiá psoriázy:

 1. Progresívne.Počas tohto obdobia sa aktívne objavujú nové plaky, existujúce sa zvyšujú, zaznamenáva sa silné svrbenie a odlupovanie.
 2. Stacionárne.Je charakterizovaný stabilným stavom. Rast formácií sa spomaľuje, na plakoch sa objavujú suché šupiny.
 3. Regresívne.Svrbenie a odlupovanie sa zastaví, škvrny sa stanú belavými, začína obdobie remisie.

Štádium kožušiny lišajníka je založené na sezónnosti (v zime sa choroba vyvíja aktívnejšie) a závažnosti zápalového procesu. To znamená, že čím je podráždenie jasnejšie, najmä v 1. štádiu psoriázy, tým silnejšia je reakcia tela vo forme výskytu nových vyrážok.

Formy a ich príznaky

Príznaky psoriázy sa líšia v závislosti od lokalizácie lézie a štádia ochorenia. Pri rôznych typoch ochorenia môžu príznaky trvať najneočakávanejšie kombinácie a líšia sa v intenzite.

Ako vyzerá psoriáza v rôznych formách? Napríklad koža na temene hlavy spôsobuje vážne šupinatenie pokožky podobné lupinám. Je lokalizovaný na čele, za ušami a v oblasti pokožky hlavy. Forma nechtov je charakterizovaná zlým stavom nechtov: krehkosť, stratifikácia, tuberosita.

Najčastejším typom kožnej psoriázy je plaková psoriáza. Je registrovaná u 93% pacientov. Prejavuje sa prítomnosťou červených škvŕn umiestnených po celom tele: na hlave, chrbte, lakťoch, kolenách a hrudníku. Typ plakovej psoriázy má tvar slzy. Typická je pre neho výdatná vyrážka malých, suchých a červených papuliek pripomínajúcich kvapôčky.

Najzávažnejšie formy psoriázy sú atropatické a exsudatívne. Prvá postihuje kĺby rúk alebo nôh. Artritída kolenných a bedrových kĺbov môže byť taká vážna, že môže viesť k invalidnému vozíku.

Pri exsudatívnej psoriáze sa nad povrchom pokožky objavujú pľuzgiere naplnené tekutinou (pustuly). Ich poškodenie často vedie k rozvoju hnisavého procesu, ktorý vyžaduje komplexnú liečbu. V závažných prípadoch sa pustulárna lézia rozšíri po celom tele a zovšeobecní.

Je psoriáza nákazlivá?

Je psoriáza nákazlivá? Psoriáza je individuálna vlastnosť tela, ktorá vznikla na pozadí autoimunitných porúch, a nie je výsledkom vystavenia baktériám a vírusom. Početné štúdie a praktické skúsenosti dokázali, že pokožka lišajníka je úplne bezpečná a prítomnosť členov tej istej rodiny s príznakmi psoriázy len potvrdzuje teóriu genetickej dedičnosti.

Ktorý lekár lieči psoriázu?

Ak máte podozrenie na psoriázu, musíte najskôr navštíviť dermatológa, pretože sa zaoberá kožnými ochoreniami. Ak z nejakého dôvodu tento špecialista na miestnej klinike chýba, kupón terapeutovi by sa mal odložiť. Ide o praktického lekára, ktorý vie tiež diagnostikovať a predpisovať liečbu psoriázy. Ak je kožný lišajník komplikovaný bolesťou kĺbov, budete sa musieť poradiť s reumatológom.

Diagnostika

vyšetrenie lekára na psoriázu na nohách

Diagnóza kožnej psoriázy je jednoduchá a spravidla je založená na vonkajších príznakoch ochorenia. Špecialista vykoná vizuálne vyšetrenie a odhalí zmeny v dermis, ktoré sú charakteristické iba pre šupinatý lišajník.

Ak obraz patológie nie je dostatočne zrejmý a takto pokračuje psoriáza, ktorá práve začína postupovať, pacientovi sú predpísané ďalšie štúdie, napríklad kožná biopsia. V prípade sťažností na bolesť a opuch kĺbov sa na všeobecnú analýzu odoberie röntgen a vzorka krvi.

V posledných rokoch sa rozšíril hemoscanning, na ktorý stačí jedna kvapka krvi. Lekári tvrdia, že tento postup pomôže nielen rozpoznať šupinaté lišajníky v počiatočných štádiách, ale aj sledovať účinnosť terapie. Hemoscanning by mal byť v každom prípade doplnený externým vyšetrením a inými diagnostickými metódami.

Liečba

Tento proces je veľmi individuálny. Terapiu by mal vykonávať iba kvalifikovaný lekár, spoliehajúci sa na symptómy, prítomnosť sprievodných patológií a vplyv environmentálnych faktorov. Úspešnosť liečby do značnej miery závisí od veku pacienta, jeho profesie, pohlavia a štádia psoriázy.

Existujúce techniky sú založené na rastúcom vplyve liekov na telo pacienta. Kurz začína šetrnejšími miestnymi agentmi s minimálnym počtom nežiaducich reakcií. Ak nepomáhajú, do schémy sa zavedú pilulky.

Zvážte hlavné metódy liečby psoriázy

Systémová terapia

Používa sa na stredne ťažké až ťažké kožné lišajníky. Zahŕňa nasledujúce skupiny liekov:

 • hepatoprotektory;
 • antihistaminiká;
 • glukokortikosteroidné lieky;
 • cytostatiká;
 • MAT (monoklonálne protilátky);
 • imunosupresíva;
 • deriváty vitamínu A.

Špecifická liečba u dospelých je doplnená symptomatickou terapiou. Ak je to potrebné, pacientovi so psoriázou sú predpísané antifungálne alebo antibakteriálne lieky, lieky, ktoré zvyšujú metabolizmus a upokojujú centrálny nervový systém.

Lokálna terapia

Liečba psoriázy zahŕňa použitie rôznych gélov a krémov. V počiatočných štádiách ochorenia kože sa používajú nehormonálne formulácie. Ak nedávajú očakávaný účinok, pacientovi sú predpísané ľahké hormonálne masti, potom prechádzajú na silnejšie glukokortikosteroidy.

Verí sa, že najúčinnejším liekom na kožnú psoriázu sú krémy na báze solidolu.

Všetky hormonálne masti sa používajú iba podľa pokynov lekára a po starostlivom prečítaní pokynov.

Ošetrenie šupinatých lišajníkov na hlave

Ako sa zbaviť psoriázy na hlave? Dobrý účinok poskytujú liečivé šampóny. Aby sa predišlo závislosti, menia sa každé 2-3 týždne.

Pred použitím čistiacich prostriedkov sa na pokožku hlavy nanesie 2% salicylová masť alebo krémová maska. Medzi úpravami vody sa používajú hormonálne toniká.

Miestne prípravky na psoriázu sa používajú v kombinácii a len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. V závažných prípadoch je pacientovi predpísané fyzioterapeutické postupy: ultrafialové ožarovanie, UV hrebeň, fotochemoterapia.

Diéta

Pre ľudí so psoriázou je veľmi dôležité držať sa diéty. Rôzne odchýlky od odporúčanej diéty môžu zhoršiť psoriatickú chorobu.

Jedálny lístok by mal obsahovať potraviny bohaté na kremík, lecitín a vitamín D. Odporúča sa jesť ryby alebo biele mäso 3-4 krát týždenne a dávať prednosť výrobkom z kyseliny mliečnej. Okrem vyváženej stravy je dobré piť rybí olej aj niekoľkokrát za rok.

Dá sa psoriáza úplne vyliečiť?

Dá sa psoriáza úplne vyliečiť? Bohužiaľ, dnes je choroba pokožky neporaziteľná. Psoriáza má chronickú, pomalú formu a postupuje pomaly. Prognóza je vždy podmienečne nepriaznivá. Rôzne ošetrenia kožnej psoriázy dočasne zlepšujú stav pacienta, ale nevedú k úplnému uzdraveniu.

Prevencia

Prevencia ochorenia psoriázy na koži je náročná a zároveň jednoduchá. Problém spočíva v tom, že vývoj patológie môže vyvolať množstvo faktorov, najmä s genetickou predispozíciou. Súčasne existuje množstvo jednoduchých opatrení, ktoré vás môžu chrániť pred kožnými ochoreniami, a pri už vzniknutej psoriáze zmierniť príznaky.

Hlavné preventívne opatrenia:

 • zvýšenie imunity, telesná výchova na čerstvom vzduchu, otužovanie;
 • kompetentná a kompletná starostlivosť o dermu tváre a tela vrátane čistenia a zvlhčovania. Pri vodných procedúrach sa odporúča používať mäkké žinky a neutrálne gély;
 • prísne dávkované vystavenie slnku. Mierne ultrafialové svetlo posilňuje pokožku a zvyšuje jej odolnosť, zatiaľ čo prebytok spôsobuje poškodenie pokožky a exacerbáciu psoriázy;
 • treba sa vyhnúť syntetickým veciam. Odporúčame kupovať oblečenie vyrobené z prírodných tkanín, ktoré nespôsobujú alergie. To isté platí pre posteľnú bielizeň;
 • akékoľvek poranenia a poškodenia kože (mozoly, vyrážky z plienok) sa musia okamžite a úplne vyliečiť;
 • nemali by ste sa nechať uniesť agresívnou kozmetikou a používať krémy, ktoré prešli dátumom spotreby. Pri použití chemikálií pre domácnosť by ste mali nosiť rukavice a v prípade potreby aj masku;
 • je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu, emocionálnym nárazom a prepracovaniu. Je to morálny faktor, ktorý sa často stáva hlavným provokatérom lišajníka kože.
kalenie ako spôsob prevencie psoriázy

Prevencia psoriázy zahŕňa priebeh príjmu vitamínových komplexov so zvýšeným obsahom kyseliny askorbovej a imunostimulantov.

Ak sa patológia už vyvinula, mali by ste venovať veľkú pozornosť výžive. Vylúčenie zo stravy rafinovaných a sladkých jedál, údenín, marinád a alkoholu u viac ako tretiny pacientov eliminuje prejavy kožných lézií.

Napriek dlhej a náročnej liečbe psoriázy nie je možné ju úplne poraziť. Ale súlad so všetkými predpismi lekára a vykonávanie preventívnych opatrení zabezpečí remisiu na mnoho rokov.