Ako začína psoriáza: príznaky, fotografie, liečba

Psoriáza je jednou z najbežnejších kožných patológií. Môže sa vyskytnúť u pacientov v akomkoľvek veku. Etiológia ochorenia ešte nebola úplne stanovená, takže je nemožné úplne vyliečiť psoriázu. Preto je také dôležité uvedomiť si to už v počiatočnej fáze vývoja. V tomto článku budeme analyzovať, čo je psoriáza, ako sa prejavuje a ako s ňou zaobchádzať.

Čo je to psoriáza

Psoriáza je polyetiologické kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako monomorfná vyrážka.Patológia je chronická. Psoriáza prúdi vo vlnách, sú možné obdobia relapsu a remisie.

Relaps môže byť vyvolaný nedostatkom adekvátnej liečby, nadmerným užívaním alkoholu, stresom atď. Vyrážky u dospelých i detí sa šíria postupne a stále viac a viac nových oblastí pokožky. Psoriáza je charakterizovaná tvorbou vyvýšených, červenkastých, suchých škvŕn so šupinatým striebristo bielym povrchom. Táto vyrážka sa nazýva psoriatické plaky.

Najčastejšie sa psoriáza pozoruje v oblasti ohybov lakťa a kolena, na zadku, to znamená v miestach najväčšieho tlaku a trenia. V niektorých prípadoch sa vyrážka vyskytuje na pokožke hlavy, dlaniach, chodidlách a vulve. Psoriatické plaky na tvári sú veľmi zriedkavé.

Príčiny výskytu

Mnoho ľudí sa pýta, či je psoriáza nákazlivá pre ostatných alebo nie. Patológia nie je nákazlivá, to znamená, že sa neprenáša na ostatných. Medzi dôvody vzniku psoriázy patria:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Endokrinné ochorenia (diabetes mellitus, porucha funkcie štítnej žľazy).
 3. Stres, neuropsychiatrický stres.
 4. Parazitárne invázie (giardiáza, askariáza, bravčové alebo hovädzie pásomnice).
 5. Metabolické patológie (osobitným nebezpečenstvom je nedostatok kremíka).
 6. Alergická predispozícia.
 7. Infekčné choroby vírusovej povahy.
 8. Slabý imunitný systém.
 9. Dlhodobý príjem liekov.

Psoriáza sa vo väčšine prípadov prejavuje medzi 15. a 30. rokom života s jednou alebo viacerými príčinami.Podľa lekárskych štatistík má viac ako 60% pacientov so psoriázou príbuzných, ktorí trpia touto chorobou.

Skoré príznaky psoriázy

Aby ste pochopili, ako psoriáza začína, mali by ste sa oboznámiť s hlavnými znakmi ochorenia. Mali by ste byť upozornení:

 • tvorba vyrážok na pokožke jasnej farby s jasne vyčnievajúcimi okrajmi (najčastejšie sa objavujú v mieste poranenia - popáleniny, rezy, omrzliny);
 • vzhľad olupovania v strednej časti plaku;
 • svrbenie psoriatických útvarov (prejavuje sa iba v polovici prípadov v dôsledku oslabenia imunity);
 • opuch a zápal v oblasti, kde sa objaví vyrážka.

Spočiatku sú vyrážky veľmi malé, veľké asi ako špendlíková hlavička. Majú pologuľovitý tvar a hladký lesklý povrch. Po niekoľkých dňoch vyrážka narastie a stane sa pokrytá svetlými šupinami, ktoré sa dajú ľahko oddeliť. Pri poškriabaní plaku sa na jeho povrchu objavia kvapky krvi, ktoré naznačujú krvácanie v malom bode.

Niekedy môže byť psoriáza komplikovaná exsudatívnymi javmi (sérovou tekutinou). Váhy absorbujú tento exsudát a vytvárajú drsnú kôrku. Ak ho odstránite, zostanú pod ním plačúce oblasti. Takéto javy sú nebezpečné v dôsledku pridania sekundárnej bakteriálnej infekcie.

Skorá psoriáza zvyčajne trvá 2 - 3 týždne.Ak nie sú liečené, plaky dorastajú až do 5 - 7 cm, splývajú a vytvárajú celé zlepence pokrývajúce veľké plochy pokožky.

Ako vyzerá psoriáza v počiatočnom štádiu?

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako vyzerá psoriáza na začiatku jej vývoja na rôznych miestach lokalizácie. Pre uľahčenie vnímania uvádzame zodpovedajúce fotografie.

 1. Nohy. . . Choroba začína jednou malou vyrážkou, ktorá sa nachádza hlavne na kolenách a chodidlách, ale je možné ju pozorovať aj na akomkoľvek povrchu nôh.
 2. Počiatočné štádium psoriázy na povrchu nôh
 3. Lakte. . . Na tomto mieste sa vo väčšine prípadov objavuje plakový typ psoriázy, ktorý je charakteristický malými vyrážkami s veľmi silným olupovaním. Na lakťoch pokožka zhrubne.
 4. Psoriatické plaky počiatočného štádia ochorenia na lakťoch
 5. Zbrane. . . V tomto okamihu sa psoriáza vyskytuje náhle vo forme malej vyrážky, ktorú si mnoho ľudí mýli s alergiou. Až po výskyte suchých šupín idú ľudia k lekárovi. Často je vyrážka lokalizovaná medzi prstami na dlaniach.
 6. Vyrážka v počiatočnom štádiu psoriázy na paži
 7. Hlava. . . Psoriáza často postihuje pokožku hlavy, uši a zadnú časť hlavy. Vyrážka v tejto oblasti je charakterizovaná vlhkými šupinami a takmer vždy svrbí.
 8. Počiatočné štádium psoriázy na pokožke hlavy
 9. Tvár. . . Vyrážka ovplyvňuje nasolabiálne záhyby, očné viečka, obočie a oči. Táto forma psoriázy sa považuje za atypickú.
 10. Vyrážky na viečku v počiatočnom štádiu psoriázy
 11. Nechty na rukách. . . Psoriáza na nechtoch pripomína skôr plesňové ochorenie. Najskôr sa na okraji nechtov objavia pozdĺžne pruhy alebo hroty, ktoré sa potom rozšíria ku koreňom. V takom prípade sa nechtová platnička sama stáva matnou a zhrubnutou.
 12. Pozdĺžne pruhy na nechtoch - prejavy počiatočného štádia psoriázy

Liečba psoriázy

Terapia by sa mala začať návštevou dermatológa.V žiadnom prípade by sa človek nemal venovať samoliečbe. Liečba psoriázy v počiatočnom štádiu by mala byť komplexná. V súčasnosti sú vyvinuté nové metódy liečby, ktoré pomáhajú úplne zbaviť sa šupinatých vyrážok, aj keď samotnú chorobu úplne nevyliečia. Počas terapie je potrebné vylúčiť všetky faktory, ktoré vyvolávajú exacerbáciu patológie, zmeniť stravu a dodržiavať špeciálnu výživu.

Lieková terapia

Taktika liečby psoriázy v počiatočnom štádiu sa postupne mení. Ak boli predpísané skoršie hormonálne lieky so všeobecným účinkom, v súčasnosti sa široko používajú miestne prostriedky.

Nasledujúce masti sú dobre zbavené prejavov psoriázy:

 1. Keratolytické a zvlhčovacie.
 2. Zeleninové.
 3. Glukokortikoid.
 4. Cytostatický.
 5. Na báze tuhého oleja.
 6. Na báze oleja.

Lekár tiež môže predpísať sedatíva, antihistaminiká na silné svrbenie, imunomodulátory a vitamín-minerálne komplexy. Liečba by mala zahŕňať aj fyzikálnu terapiu. Veľmi často sa používajú tieto metódy:

 • parafínové kúpele;
 • PUVA terapia;
 • UV ožarovanie;
 • sulfidové a radónové kúpele.

Elektrospánok a magnetická laserová terapia majú priaznivý účinok. Kryoterapia (liečba chladom) a hirudoterapia (terapia pijavicami) si získavajú na popularite.

Pri liečbe psoriázy na pokožke hlavy nepoškriabajte pokožku. Hlava by sa mala každý deň umývať terapeutickými šampónmi so zinkom, dechtom, sulfidom seleničitým.

Domáca liečba

Pred použitím akéhokoľvek predpisu musíte konzultovať s lekárom, aby to nevyvolalo vývoj komplikácií.Liečba tradičnou medicínou je primárne zameraná na posilnenie imunitného systému a zmiernenie zápalového procesu. Preto je potrebné piť vitamínové čaje - odvary z divokej ruže, citrónu, kaliny, maliny, harmančeka atď. Bylinné čaje sa odporúčajú pridávať.

Medzi najefektívnejšie domáce lieky patria:

 1. Vlaštovičník. . . Dobre zmierňuje zápal a upokojuje pokožku. Plaky musia byť denne mazané šťavou z tejto rastliny.
 2. Peroxid vodíka. . . Najskôr rozrieďte peroxid vodou v pomere 1: 3 a pomocou dezinfekčného roztoku namažte psoriatickú vyrážku. Použite pred nanesením masti alebo pleťovej vody.
 3. Olej z ľanových semienok. . . Dokonale zmierňuje zápaly a lieči pokožku. Aplikujte na postihnuté miesto dvakrát denne.
 4. Prášok na pečenie. . . Neutralizuje kyslosť pokožky, ktorá sa zvyšuje s psoriázou.
 5. Solidol. . . Vynikajúci na začiatku ochorenia. Je potrebné namazať postihnuté miesta pred spaním.

Prevencia a odporúčania

Pre zníženie rizika psoriázy je nevyhnutná prevencia. Postupujte podľa týchto pokynov:

 • pravidelne zvlhčujte pokožku krémami;
 • zabráňte poškodeniu kože v podobe popálenín, škrabancov, pohryznutí atď . ;
 • posilniť imunitu, športovať a viac chodiť na čerstvom vzduchu;
 • vzdať sa zlých návykov (fajčenie, pitie alkoholu);
 • užívajte iba lieky predpísané lekárom.

Je dôležité osobitne si uvedomiť špeciálnu diétu pre psoriázu.Pomáha rýchlejšie dosiahnuť remisiu a skracuje dobu relapsov chorôb. V nasledujúcej tabuľke je uvedený zoznam povolených, zakázaných a obmedzených potravín.

Produkty Povolený Obmedzené použitie Zakázané
Ryby a mäso morčacie, kuracie, králičie, chudé riečne ryby chudé hovädzie a jahňacie mäso bravčové, morské ryby
Obilniny a výrobky z múky ovsené vločky, pohánka, proso, perličkový jačmeň, kukurica, pšeničné vločky ryža krupica, lístkové cesto, pečivo z pšeničnej múky, chlieb
Mliečne výrobky nízkotučný tvaroh, odtučnené mlieko kefír, kysnuté pečené mlieko, kyslá smotana syr
Zelenina mrkva, brokolica, uhorka, špargľa, šalát, zelené fazuľky kukurica, tekvica paprika, paradajky, zemiaky, baklažán
Ovocie a bobule kivi, ananás, mango, hrozno, nektarinka, čerešňa slivka, čučoriedka, ríbezle, brusnica, avokádo jahoda, citrusy, červené jablko
Orechy mandľový píniové oriešky iné
Sladkosti sušené marhule, hrozienka, datle med čokoláda, sladkosti a iné cukrovinky
Korenie kôpor, petržlen, zelená cibuľa chren, cesnak, cibula korenie, klinčeky, muškátový oriešok
Oleje slnečnica, oliva, bavlník, kukurica maslo nátierka, margarín
Nápoje bylinkové čaje, džúsy, kompóty zelený čaj čierny čaj, káva, sýtené nápoje, alkohol

Nezabudnite na svoj pitný režim. Za deň musíte vypiť 1, 5-2 litre pitnej vody.

Psoriáza je pomerne nepríjemné kožné ochorenie, ktoré spôsobuje veľa nepríjemností. Nemožno ho úplne vylúčiť, avšak kompetentným prístupom k liečbe je možné dosiahnuť stabilnú remisiu. Aby ste to dosiahli, musíte navštíviť dermatológa. V počiatočnom štádiu psoriáza dobre reaguje na liekovú terapiu. Neliečte sa sami, pretože to môže iba zhoršiť priebeh ochorenia.