Počiatočné štádium psoriázy: príznaky, liečba

príznaky a liečba psoriázy v počiatočnom štádiu

Psoriáza je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k dermatóze kože, v niektorých situáciách silno ovplyvňuje oblasť kĺbov. Tečie vo vlnách, psoriáza sa často zhoršuje, ak je vyvolaná vonkajšími a vnútornými faktormi. Psoriáza môže byť sporadická alebo rozsiahla. Choroba často progreduje, preto je najlepšie ju včas rozpoznať.

Fázy vývoja psoriázy

Aké závažné je ochorenie, závisí od individuálnych charakteristík osoby. Je možné rozlíšiť nasledujúce fázy vývoja psoriázy:

  1. Počiatočné.
  2. Štádium, keď choroba postupuje.
  3. Stacionárne javisko.
  4. Regresívna fáza.

Príznaky počiatočného štádia psoriázy

Najskôr sa objavia malé malé papulózne epidermálne - dermálne formácie. Psoriáza je vo forme malých papuliek, ktoré majú špendlíkovú hlavičku. Po chvíli sa na nich vytvorí striebristo biely kvet, šupiny sa ľahko odstránia. Tento typ psoriázy sa nazýva bodkovaný. V počiatočnom štádiu sa objavujú neustále nové malé formácie psoriázy.

Potom prichádza postupné štádium, počet vyrážok rastie, po ich zlúčení. V tomto štádiu sa objavuje lúpanie, psoriatické prvky aktívne rastú.

Existuje príznak Kebnera - izomorfná psoriatická reakcia. Keď je pokožka pacienta postihnutá traumou, psoriáza sa rozvinie po týždni. Tento príznak sa môže objaviť po tom, ako osoba vážne poškriabala postihnutú pokožku.

Každá z dvoch etáp trvá inak, všetko závisí od individuálnych charakteristík organizmu. V tejto situácii je potrebné použiť nehormonálnu masť, ktorá je najlepším profylaktickým činidlom a je vhodná na liečbu.

Ak sa psoriáza v počiatočnom štádiu nelieči včas, všetko sa môže skončiť v regresívnom a progresívnom štádiu, v ktorom sa dermatóza zastaví, dôjde k silnému olupovaniu, postihuje celý povrch kože.

Pacient má často úzku hranicu, čo vedie k zafarbeniu kože a jej záhybov. Počas štádia regresie sa olupovanie zmenšuje, formácie sa splošťujú, zatiaľ čo na pokožke vidno prvky rôznych tvarov - vo forme krúžku, oblúka, lichobežníka.

V niektorých situáciách symptomatológia vyplýva zo skutočnosti, že nie sú pozorované atrofia a jazvy, na postihnutej pokožke sa objaví hyperpigmentácia.

Papuly v počiatočnom štádiu psoriázy sú nasledujúcich typov:

  1. Stearínová škvrna, keď je papula mierne oškrabaná, váhy sa ľahko oddelia.
  2. Terminálny film, po odstránení vodného kameňa, je pokožka tenká, lesklá, vlhká.
  3. Krvná rana, keď sa dotknete filmu, môže sa objaviť krv.

Po prvé, choroba postihuje oblasti kolien, lakťov, škrabance, škrabance. Keď psoriáza začne postupovať, vyrážka rastie, psoriatické plaky sa vyvíjajú aktívne, kvôli nim je silné svrbenie, ktoré nemožno tolerovať.

Liečba psoriázy v počiatočnom štádiu

Na vyliečenie choroby je potrebné užívať lieky, ktoré dokážu zbaviť svrbenia, bolesti, zápalu, pričom by nemali mať na telo vedľajšie účinky. Najčastejšie sa používajú lieky s keratolytickým účinkom, mali by obsahovať vitamíny A, D, hormonálne lieky, tiež kyselinu salicylovú, taclonex, malé množstvo kalcipotriolu, dithranol. V prípade, že sa ochorenie prejaví veľmi ťažko, je nevyhnutná systémová liečba.

Upozorňujeme, že je nemožné úplne vyliečiť chorobu, je dôležité neustále udržiavať stav pacienta za normálnych podmienok. Je dôležité včas vidieť príznaky, ktoré sú charakteristické pre počiatočné štádium psoriázy, aby sa ochorenie dalo rýchlo vyliečiť. Pozorne sledujte vyrážky, papuly, pupienky, ktoré sa objavujú na koži. V prípade, že sa vyskytne vyrážka v oblasti tváre, trupu, rúk, sú na nohách ružové, červené, trochu modré. Psoriáza postihuje najskôr pokožku hlavy, až potom ďalšie časti tela. Na pupienkoch, papulách, veľkom množstve bielych, striebristých šupín sú lesklé, hladké. Koža pod pokožkou je tenká, vlhká.

Vždy v počiatočnom štádiu sú papuly jasné, nasýtené, po ktorých môžu vyblednúť. Vyskytuje sa silné svrbenie, pokožka je silne stiahnutá. Prvé útvary sa objavujú tam, kde si človek šúchal, škriabal kožu, škriabal sa, tiež v prípade rán a iných závažných poranení lakťov a kolien.

Používajú sa tiež preventívne liečebné metódy, pomocou ktorých môžete zabrániť progresii choroby. Pôsobia na psoriázu pomocou chladu, ultrafialového žiarenia, pomocou terapie PUVA a čistia krv.

V žiadnom prípade by ste si nemali sami zvoliť metódy liečby, čo môže viesť k vážnym následkom. Nemôžete ísť do solária sami, ak ultrafialové lúče silne ovplyvňujú pokožku, môže to skončiť tým, že sa choroba začne ešte viac rozvíjať.

Domáca liečba počiatočnej psoriázy

Je potrebné brať sódu bikarbónu, môže mať pozitívny vplyv na pokožku, neobsahuje hormóny ani iné chemické prvky. Pomocou sódy bikarbóny môžete zastaviť zápal, zjemniť oblasť pokožky, očistiť postihnuté miesta, vysušiť postihnutú pokožku, zbaviť sa odlupovania.

Ak chcete vyrobiť kompresiu sódy, musíte navlhčiť gázu v predtým pripravenom roztoku sódy. Udržujte kompresiu, kým nevychladne.

Odporúča sa použiť taký efektívny recept: musíte si vziať žĺtky - 3 kusy, sódu - čajovú lyžičku, kurací tuk - pohár, decht - 5 lyžíc, chaga - 100 ml. Spracovávajte cez noc, aby bol produkt dobre absorbovaný a efektívny.

Psoriáza sa teda musí liečiť v počiatočnom štádiu ochorenia, až kým sa nezačne, aby sa psoriáza nepresunula do ďalšej fázy, nezačala postupovať a zhoršovať sa. Existuje veľké množstvo liečebných metód, iba dermatológ ich môže zvoliť individuálne.